В Библията се говори за два различни закона. Първият е споменат в 1 Летописи : «Само да ти даде Господ мъдрост и разум, (...) за да пазиш закона на , твоя Бог.» За втория закон се говори в Деяния на апостолите : «Но някои от повярвалите сред фарисейската секта станаха и казаха: «Нужно е да се обрязват езичниците и да им се заръча да пазят закон.»
Книгите Изход и Второзаконие посочват кой е написал всеки от двата закона. Отбележете всеки верен отговор от посочените твърдения:
Церемониалният закон е написан от Бога.
Церемониалният закон е написан от Моисей.
Моралният закон е написан от Бога.
Моралният закон е написан от Моисей.
Книгите Изход и Второзаконие уточняват и точното място на всеки от законите. Отбележете всеки верен отговор от посочените твърдения:
Церемониалният закон е бил поставен до ковчега на завета.
Церемониалният закон е бил поставен вътре в ковчега на завета.
Моралният закон е бил поставен до ковчега на завета.
Моралният закон е бил поставен вътре в ковчега на завета.
Исусовата жертва на кръста напълно е отменила единия от двата закона, а в Ефесяни Павел уточнява кой: «[Христос] е нашият мир, Който направи двата отдела едно и събори средната стена, която ги разделяше, като в Си унищожи враждата, т. е. закона със заповедите Му, изразени в .» Чрез жертвата Си на кръста Христос стана Божи Агнец, пожертван за греховете на света, слагайки край на жертвената система в земното светилище.
От друга страна, Евангелието на Матей съдържа думите на Исус за моралния закон, десетте Божи заповеди. Исус е казал, че Е дошъл да ...
... разруши закона.
... поправи закона.
... добави човешки традиции към закона.
... изпълни закона.
Има много неща, по които церемониалният и моралният закон се различават. Можем да открием кои са тези различия, като сравним Евреи и Римляни . В първата от тези книги се говори за церемониалния закон «По подобие на Мелхиседек се издига друг Свещеник, Който се установи не по закон, изразен в заповед (...).» А във втората за моралния: «Защото знаем, че законът е .»
Някои места в Библията (сред които Галатяни и 1 Йоан ) са истинска главоблъсканица за онези, които не правят разлика между церемониалния и моралния закон. И все пак библейското учение е ясно, просто и логично. Отбележете всеки верен отговор от посочените твърдения:
Грехът е нарушение на моралния закон.
Грехът е нарушение на церемониалния закон.
Моралният закон е даден заради нарушенията.
Церемониалният закон е даден заради нарушенията.
Посланието до Колосяните и Посланието на Яков ни откриват друга разлика между церемониалния и моралния закон. В първото от тези послания се говори за церемониалния закон: «[Христос] заличи ни в постановленията Му закон, който беше към нас.» А във второто за моралния: «Така говорете и така постъпвайте, като човеци, които ще бъдат съдени по закона на .»
Правейки паралел между Деяния на апостолите и 1 Йоан , откриваме друга очевидна разлика между моралния и церемониалния закон. Отбележете всеки верен отговор от посочените твърдения:
Моралният закон е описан като тежък ярем.
Церемониалният закон е описан като тежък ярем.
Моралният закон не е тежък.
Церемониалният закон не е тежък.
Най-доброто обобщение на урока за двата закона може да се намери в 1 Коринтяни : «Обрязването е и необрязването е , но важното е пазенето на Божиите .» Затова, ние, Християните, не трябва да пазим повече церемониалния закон, който е бил отменен със смъртта на Христос на кръста. Обаче, ние трябва да пазим Божиите заповеди, които описват задълженията на всеки човек към Бога и към неговия ближен.